Shropshire Division One

George 11 (233) Hanwood 3 (156)

Important result for the George as Hanwood went home with three points, Phil Price winning 21-3. Ron Crook was the George’s main man winning 21-3, closely followed by Tom Griffiths 21-8.

Battlefield 10 (226) Pontesbury A 4 (196)

Battlefield also needed this good win and their ‘Banker’ took the coppers 21-10. Danny Blyth’s 21-7 for Pontesbury was their stand out card.

Craven Arms 7 (213) Bricklayers A 7 (199)

Points shared as the Brick had seven winners, Mark Sneade the best with 21-7. Craven Arms had 21-4 from Nathan Barker and Ben James 21-6 as they took the match points by 14 chalks.

Prince Hotel A 8 (229) Castlefields 6 (198)

Castlefields started well going 3-1 up with Gary Walker 21-14 but the Prince rallied in the middle with Darren Powis and Ian Payne both winning 21-5. The Prince looked good for a full house on the back but Castlefields dug deep to take two games 20.

Crescent 9 (219) Ludlow Castle 5 (203)

Good performance by Crescent against second placed Ludlow, Mike Cutler 21-9 and Dave Oliver 21-9. Tom Harrington was the pick of the Castle winners with 21-8.

Telepost 9 (224) Elephant & Castle 5 (206)

Third hosted first and Telepost made home advantage count with Lee Barker giving them a good start with 21-8. Connor Whitehall was best of the five Castle winners with 21-12.

Meole Brace A 12 (237) OSBC 2 (173)

Ian Foster 21-12 and Dave Morgan 21-15 were the two Old Shrewsbury winners as Meole commanded this match throughout – Andrew Corfield 21-7 and Ian Riddell 21-8.

Shropshire Division Two

Bayston Hill 12 (243) Burway 2 (173)

Jane Archer got Bayston Hill off the mark with 21-8 and they cruised to a comfortable win as Jack Bufton 21-13 and Simon Parsonage 21-20 were the only two Burway winners.

Unison 10 (225) Frankwell 4 (202)

These two teams needed points for different reasons and it was relegation threatened Unison who won well, Dave Renwick and Vi Wynne both 21-11. This was Frankwell’s first visit to Unison for ten years but all players made double figures and James Ashton won very well 21-5.

Albert Road BC 10 (221) Bishops Castle 4 (201)

Despite this win Albert Road sit third from bottom with a ten point gap from safety. Sam Hill took the home sweep 21-11 and David Pope’s 21-7 took the Castle’s.

Bicton A 10 (228) Wem BC 4 (140)

Bicton are on the edge of the promotion race as they beat Wem 10-4. Andy Gale 21-2, Andy Jones 21-3 and 21-4 from Matt Statham helped for a big aggregate win of 88, Pat Davies limiting the damage with 21-12 for the visitors.

Meole Brace V 9 (212) Prince Hotel B 5 (191)

Kerry Lea and Neil Lewis both won 21-9 for the Social but it was the Village who edged this match, Alan Lloyd 21-3 and Jan Wilkinson 21-7 helping the Village to a 21 chalk win.

POWBC 13 (250) Hadnall 1 (145)

The Humpers after last week’s disaster got right back on form as they had a good night with Emily Cunningham 21-3 and George Dourish 21 – 6. The shining light for Hadnall was Kerry Dance 21-19

Ifton 8 (213) Whittington 6 (194)

An impressive effort from third placed Whittington at the leaders Ifton, Mel Morris 21-10 best of their six winners. Courtney Metcalfe 21-6 and Megis Phillips 21-7 made sure the match points stayed at home.

DIV  3

Pontesbury B 14(252)  Bayston Hill B 0(96)

A full house for Division 2 bound Pontesbury B who had eight single-figure winners, the best of these Dave Perks who didn’t allow his opponent to score.  Lionel Morris almost saved the brush for the Hillbillies with 19.

Corbet Arms 9(212)  Oxon 5(184)

A comfortable win for the Arms side but Oxon will be pleased with five points in their quest for promotion, Andy Owens with an excellent card for them, 21 – 7.  Marion Stevens was in great home form winning 21 – 2.

Bricklayers B 11(227)  Monkmoor 3(179)

A comprehensive victory for the Brick Bees who had Perry Evans winning comfortably for them, 21 – 7.  Best Monk was Andy Cooke, also 21 – 7.

Severnside 3(161)  Wem USC 11(239)

This result was never in doubt after the Services side took the first four games, but Dale Thomas had their best card in the middle, 21 – 2. Sarah Radford was Severnside’s best, 21 – 13.

Severnside St. Julians 13(250)  Bicton B 1(157)

A great effort from the Severnside Friars but it will probably not be enough to see them finish in the top three, Ted Rogers with their best card, 21 – 4.  Wendy Price just saved the Bicton blushes with 21 – 19.

Oxon Village 12(241)  Church Club 2(186)

A great performance from the Village side to move above their rivals and still with a game in hand on their even closer rivals Oxon!  Best Villager was Brian Selley, 21 – 7 and best for the Church Paul Smith, 21 – 13.