Shrewsbury Division One

Prince Hotel A 9(187)  Crescent A 3(167)

The Crescent will be disappointed to have come out of this match with only three points especially after having two 20 losers. Nevertheless they are still on course for the title, Mark Rogers with their best card, 21 – 9.  Andy Walker was best for the Hotel, 21 – 11.

Bicton A 8(168)  Castlefields B 4(141)

A good result for Bicton in their relegation battle, Richard  Carr leading them from the front, 21 – 8.  Alan Peach was the best Fielder, also at the start, 21 – 6.

OSBC B 4(171)  Hanwood A 8(190)

A great away success for Hanwood who were 3 – 1 up after the front, Darren Phillips in good form 21 – 11. James Mammone and Derek Jones shared the coppers for the Old Shrews, both 21 – 14.

Meole Brace A 7(177)  Pontesbury B 5(167)

The Nags B side may be already doomed in this division but they put up a great fight in this match after going 4 – 0 down, Gary Middleton best for them, 21 – 10.  Ian Riddell was the best Bracer, 21 – 8.

Battlefield A 7(176)  Telepost A 5(158)

Games were shared in this match with the home side taking the aggregate points, Tony Garmston best for the Red Lion outfit, 21 – 7 and Stuart Long the best Postie, 21 – 11.

POWBC C 9(185)  Bricklayers A 3(167)

A good win for the Humpers who now move just ahead of their close rivals in the relegation stakes, Tony Cunningham with their best card, 21 – 10.  Stuart Dorsett was the Brick’s best, 21 – 8.

DIV  2

St. Julians 10(205)  Greenfields Social A 2(138)

A big result for the Friars who are now clear favourites for the Championship of this division, Ernie Shea with an excellent 21 – 5 card for them.  Ian Kilburn was the best of the Social’s two winners, 21 – 17.

Frankwell 4(174)  Oxon Village 8(185)

An excellent away performance from the Village side which did their promotion prospects a power of good, Lesley Medlicott and Sue Storey sharing their sweep, both 21 – 13.  Best for the Corporation side was Richard Ewels, 21 – 11.

Bricklayers B 9(189)  Meole Brace V 3(160)

A solid home performance from the Brick who had Simon Damm in good form, 21 – 5.  Best for the Village side Phil Wilkinson, 21 – 10.

Oxon 9 (184)  Battlefield B 3(159)

An excellent home win for Oxon but all too late to save their skins in this division, Ken Davies with their best card, 21 – 7.  For the Red Lion Bees Bob Bishop was best, 21 – 9.

Dorrington 8(186)  Prince Hotel B 4(174)

A good performance at home from the A49ers who had Arnie Jones with their best card, 21 – 12.  Neil Lewis was the Hotel’s best, 21 – 5.

Unison 6(164)  Albert Rd BC 6(160)

The Albert won six games but the Admin boys and girls took the aggregate points by four chalks in this closely fought match.  Simon Reynolds had a big 21 – 2 win for the home side while Martin Ryan, 21 – 8, had the best away card.

Division 3

POWBC  A  8  (177)  OSBC   A  4  (144)

The Shrews popped across the car park and would have been fairly happy with four points, Karl Weaver was their best 21-6. The Humpers had George Dourish 21-3 but Matty Hyde pinched the sweep 21-2.

Crescent  B  3  (148)  Corbett Arms  9  (182)

A super win by the Arms who had Steve Edwards enjoying the booze with a 21-2 win, for the disappointed homesters Andy Maycock 21-6.

Ele + Castle  5  (160)  Bicton  B  7  (165)

A rare home defeat for the Ele despite a 21-6 from Rich Leah as Bicton had Kevin Sudlow 21-7 and Andy Wilson 21-9.

Meole Brace  B  7  (178)  Castlefields  C  5  (156)

The games were shared with the Fields having Steve Lewis 21-8. The Bracers took the agg with the help of Tony Crundell 21-4, Mal Cowley 21-5 and Vernon Biggs 21-8.

Bagley  A  11  (198)  POWBC  B  1  (140)

John Ford 21-9 saved the whitewash as Bagley romped to a big win with Colin Clayton 21-8 and a pair of 21-9 wins from Mark Spencer and Andy Sutherland.

Division 4

Telepost  B  9  (174)  Hanwood  B  3  (145)

Another good win for the Posties with the in form Derick Flatley 21-4. In reply John Mansell 21-6 and Shaun Ashton 21-7.

Bayston Hill  B  4  (175)  Meole Brace  C  8  (188)

A good away win for the Seasiders with Dave “itchy” Pritchard 21-9, while the best Hillbilly was Bob Preece 21-13.

Pontsbury  D  10  (198)  Minsterley  2  (159)

Good points for the Ladies who had Tessa Potter taking the coppers 21-8, while John Hoofe was the best visitor 21-13.

W + B  11  (203)  Bagley  B  1  (146)

Deryk Cumming got Bagley’s point 21-16 as W + B racked up a big win with Phil Rowson 21-6 and Phil Hamer 21-3

Greenfields Social  B  8  (163)  Sevenside  4  (124)

Four good points for the visitors with George Perry 21-13 and Robert Phillips 21-14, while the Social had Tony Andrews 21-2 and Pete McKay 21-1.

Telepost  B  9  (174)  Pontsbury  C  3  (138)

More good points from the postal team this time Robin Sprigg led the way with 21-5, while Steve Harris was the best Nag with 21-14.